Päkä 22:00 , Vepu 21:15 , Aaro630 20:30

la 14.1.
20-02

Ennakkoliput Lippupisteestä. Lippuja myynnissä myös Lutakon ovella tapahtumapäivänä ovien avaamisajankohdasta alkaen.

Esiintyjät:

Päkä

Soittoaika: 22:00

Vepu

Soittoaika: 21:15

Aaro630

Soittoaika: 20:30

Päkä julkaisi debyyttialbuminsa - menestyskiertue luvassa alkuvuodesta!

Jyväskylässä 14.1.2023 nähdään myös Vepun ja Aaro630:n keikat

Päkän ensimmäinen sooloalbumi 'Menestysalbumi' ilmestyi 25. marraskuuta. Räppäri suuntaa albumin myötä alkuvuodesta 2023 seitsemän kaupungin menestyskiertueelle, joka kaartaa Jyväskylän Lutakkoon 14. tammikuuta. Illan avausesiintyjinä nähdään Aaro630 ja Vepu.

PME Recordsin julkaiseman albumin henkilökohtaiseen sävyyn kerrottujen tarinoiden aiheet ulottuvat kiitollisuudesta kusipäisyyteen ja esittelevät haavoittuvan artistin.

“Levyn teema on menestys. Meidän yhteiskunnassa toistuu narratiivi, jossa ammatillinen menestys on synonyymi onnellisuudelle. Niin mäkin opin ajattelemaan. Menestystä jahdataan ja jos sitä sitten lopulta saadaan niin ollaan pettyneitä, kun ei se ulkoinen hyväksyntä tai taloudellinen menestys ratkonutkaan meidän ongelmia ja se sama levottomuus on edelleen läsnä.” Päkä kuvailee kokonaisuutta.

Albumilta julkaistiin 11. marraskuuta ennakkosingle 'Bensaa', josta Klangi kirjoitti: “Kappale on helposti samaistuttava ja Päkä tuntuu jatkavan sopivissa määrin siitä, mihin Gaselleissa jäi.”

Levyn tuotannot teki DJ Arsi (Loost Koos) ja vastaavana tuottaja toimi Visa Mäkinen (mm. Aivovuoto). “Halusin levystä ajattoman kuuloisen ja oon fiilannu Arsin tekosia sen saralla teinistä asti, niin kysyin sitä mukaan.” DJ Arsin asuessa Lontoossa, studioon apua soitettiin vanhalta tutulta Visa Mäkiseltä. “Lopulta Visan rooli kasvoi huomattavasti äänittämistä isommaksi ja se sparras Arsia biiteissä ja mua räpeissä.”

Päkä eli Pekka Salminen on muusikko, kirjailija ja yksi kolmesta suuren yleisön suosioon nousseen Gasellit-yhtyeen MC:stä. Emma Gaalassa Vuoden yhtye ja Vuoden Rap/R&B -kategorioissa palkittu Gasellit on vuonna 2008 Helsingin Oulunkylässä perustettu rap-yhtye. Musiikin ohella Salminen on kirjoittanut yhtyeensä tarinaa läpi käyvän elämäkerrallisen teoksen Gasellit: Matka (2021), sekä yhtyetoverinsa Hätä-Miikan kanssa graffitia maalavista ystävyksistä kertovan romaanin Sä maksat (2017).

Vepu julkaisi debyyttialbuminsa "Miten sä muistat mut?" 4. marraskuuta 2022 ja Aaro630 oman debyyttialbuminsa "630FM" vuonna 2021.

 

PÄKÄ - MENESTYSKIERTUE:

13.1.2023 45 Special, Oulu

14.1.2023 Lutakko, Jyväskylä (w/ Aaro630 & Vepu)

20.1.2023 Dynamo, Turku

21.1.2023 Torvi, Lahti

28.1.2023 Kuudes Linja, Helsinki

3.2.2023 Suisto, Hämeenlinna

4.2.2023 Olympia, Tampere (w/ Aivovuoto)