Plutonium 74 21
Pasilasta Kalliion 20v
Esiintyjät:
Plutonium 74
Soittoaika: 21
Rytmimusiikkiyhtye Plutonium 74 tekee debyyttialbuminsa ”Pasilasta Kallioon” 20-vuotisjuhlien kunniaksi syyskiertueen Suomen suurimmissa kaupungeissa. Aiemmin julkaistun, jo loppuunmyydyn Helsingin Tavastia-klubin keikan lisäksi yhtye nähdään loka-marraskuussa Espoossa, Tampereella, Turussa, Jyväskylässä ja Oulussa. Lisäksi Plutonium 74 tekee Tavastialla lisäkeikan 16. marraskuuta. Kaikissa illoissa kuullaan ”Pasilasta Kallioon” -albumi kokonaisuudessaan ja paljon muutakin materiaalia matkan varrelta. Konserttien ennakkoliput tulevat myyntiin keikkapaikkojen lipunmyyntikanavissa torstaina 31. elokuuta klo 9.
”Kun esikoisalbumimme ”Pasilasta Kallioon” ilmestyi kaksikymmentä vuotta sitten, sen innostunut vastaanotto yllätti meidät täysin. Tuntuu luontevalta luoda juhlavuoden ympärille nostalginen aikamatka kaikille kuulijoillemme, myös itsellemme. Aiemmin julkaistu Tavastian juhlakeikka meni sen verran nopeasti loppuunmyydyksi, että lisäkeikan ohella halusimme saattaa juhlashown nähtäväksi myös muualle Suomeen. Laulajaamme Ylermiä lainaten, luvassa on riehakas reissu bölestä galtseille, Riks Raks ja Pox! Kiertueen jälkeen tulemme vetämään jonkin aikaa happea, joten nyt jos koskaan kannattaa saapua paikalle.”, kertoo rumpali Ville Pystynen.
Plutonium 74:n albumit ”Pasilasta Kallioon”, ”Peittoalueen ulkopuolella” ja kesällä 2020 ilmestynyt ”Matkalle perille” ovat kohonneet laajaan kulttisuosioon.
PLUTONIUM 74 - Pasilasta Kallioon 20v
28.10. ESPOO Kannusali
03.11. TAMPERE Olympia
04.11. TURKU Teatro
10.11. JYVÄSKYLÄ Lutakko
11.11. OULU 45 Special
16.11. HELSINKI Tavastia
17.11. HELSINKI Tavastia (loppuunmyyty)
https://facebook.com/plutonium74
www.fullsteam.fi