Live is Life: RinneRadio
Saturday, 17.1.2026 - Musta kynnys
Age limit: K18
Showtimes:
RinneRadio 22:00
Doors open: 21:00
RinneRadio julkaisi syyskuussa uuden 4/4 -nimeä kantavan albumin. Albumista saatiin esimakua jo hyvän vastaanoton saaneella singlellä Enchantment, joka julkaistiin elokuussa. 4/4 tuo edellisen, ambient-tunnelmaisen Balladiumin jälkeen esille pitkästä aikaa bändin sen puolen, jota klubikansa rakastaa. Mukana on perusbändin lisäksi useita tuttuja yhteistyökumppaneita ja muusikoita.
– Nimensä mukaisesti kyseessä on levy, jonka keskiössä on rytmi – koskettavia puhallinmelodioita ja ambient- tunnelmia unohtamatta, kertoo Tapani Rinne.
– Levyn tematiikkaan ja tekemiseen on vaikuttanut vahvasti se, mitä ympärillämme ja maailmassa tapahtuu. Musiikki kommentoi aikaansa, ja instrumentaalimusiikkikin on tavallaan kantaaottavaa, Tapani jatkaa.
Kaksi levyn biiseistä – sinkku Enchantment sekä Raakadataa – on syntynyt bändin ex-jäsenen, drum & bass- tuottaja Mufflerin kanssa. House-poljentoa löytyy kappaleista Haze sekä Common Times, joista jälkimmäinen kallistuu ambientin tunnelmansa puolesta jo dub housen puolelle. Säännön vahvistavana poikkeuksena levyltä löytyy yksi kappale, joka ei kulje tahtilajissa 4/4. Kappale onkin nimetty ytimekkäästi 6/4. Aurinkoinen Whale on syntynyt kysytyn tuottajan Alpo Nummelinin kanssa. Yleisenä laaduntarkkailijana ja ylimääräisenä korvaparina projektissa on ollut vahvasti mukana Pauli Saastamoinen, bändin monivuotinen “studiojäsen”.
Ylipäätään RinneRadio on koko olemassaolonsa aikana vältellyt leimautumista johonkin tiettyyn kapeaan elektonimusiikin tyylisuuntaan. Yhteisenä nimittäjänä on bändin oma soundi, jota voinee paremman nimen puutteessa kutsua teknojazziksi tai ambientjazziksi. Se sykkii yhtä aikaa syvällisesti ja vangitsevasti – se on kokonaisvaltaista, herättävää ja liekehtivää. Yhtyeen sointi hehkuu edelleen sähkönsinistä ja auringonoranssia – kutsuen elämään hetkessä, yhdessä.
